}
دو شنبه ، 5 آبــــان ، 99
|
عضویت
Alumni Association of
The Faculty of Engineering
University of Tehran

تاریخچه دانشكده فنی

پس از مدرسة دارالفنون، مدرسة ایران و المان را كه بعدها به نام مدرسة صنعتی و هنرسرای عالی نامیده شد، قدیمی‌ترین مدرسة فنی و حرفه‌ای كشور می‌توان به حساب آورد. این مدرسه كه در سال 1300 هـ.ش تأسیس گردید متخصصینی در رشته‌های مكانیك و شیمی تربیت نمود كه از وجود ایشان در صنعت آن زمان كشور استفاده‌های ذیقیمتی به عمل آمد.

در سال 1306 دولت به تأسیس یك مدرسة مهندسی راه و ساختمان مبادرت نمود ولی چون در آن زمان استاد كافی جهت تدریس این رشته وجود نداشت، این مدرسه پس از یك سال تعطیل شد.

پس از تأسیس دانشگاه تهران در سال 1313، دانشكده فنی به عنوان یكی از دانشكده‌های شش گانة اولیه دانشگاه از مهرماه همان سال فعالیت خود را شروع نمود و چون محل خاصی برای آن نبود، ناچار در طبقه دوم ساختمان مدرسة دارالفنون كه تازه تجدید بنا و مرمت شده بود، مستقر شد ابتدا فقط ضلع‌های شمال و شمال غربی طبقه دوم در اختیار دانشكده بود، ولی در سال 1316 كه كتابخانه معارف (كتابخانه‌ ملی) به محل ساختمان جدید منتقل شد، ضلع شرقی طبقه دوم نیز در اختیار دانشكده فنی قرار گرفت و كتابخانه و آزمایشگاه معدن در این قسمت مستقر گردید. آزمایشگاه شیمی در انتهای جنوبی ضلغ غربی ساختمان قرار داشت و دانشجویان از آزمایشگاه فیزیك دانشسرای عالی استفاده می‌نمودند.

در حیاط شمالی دارالفنون كه به ساختمان پست و تلگراف اتصال می‌یافت، از یك اطاق قدیمی برای كتابخانه استفاده می‌گردید و اطاق دیگری به سالن رسم اختصاص یافته بود.
در قسمت شمالی محوطه مدرسه، ساختمانی جهت كارگاههای دانشكده به‌منظور استفاده دانشجویان ساخته شد كه كارگاههای مكانیك، ریخته‌گری و سوهان‌كاری در آن مستقر گردید. كارگاه نجاری نیز در اطاقهای كتابخانه قدیمی قرار داشت.

در سال 1313، از بین حدود 100 نفر فارغ‌التحصیلان دبیرستانها، 40 نفر دانشجو در چهار رشته مهندسی راه و ساختمان، مكانیك، برق و معدن از طریق كنكور پذیرفته شدند. در ابتدای تأسیس دانشكده فنی، ریاست آن با مرحوم دكتر محمود حسابی بود. وی كه نقش اساسی در تهیه پیش نویس قانون تأسیس دانشگاه تهران و تصویب آن داشت، پس از تأسیس دانشكده فنی، برنامه‌های چهار رشته اولیه را نوشت و خود تدریس فیزیك و مقاومت مصالح را برعهده گرفت.

در دی ماه سال 1314، دانشجویان دانشكده فنی به دلیل كمبود استاد و كتاب دست به اعتصاب زدند و از شركت در كلاسها خودداری نمودند. به‌دنبال این اعتصاب از آنجا كه مقامات دانشگاه به دلیل نداشتن امكانات مالی قادر به تأمین درخواستهای دانشجویان نبو
دند، موضوع در سطوح بالاتری مطرح شد و مسئول وقت شهربانی كشور سرپاس ركن الدین مختاری با نمایندگان دانشجویان وارد مذاكره شد و از آنان در خواست نمود كه در سركلاسها حاضر شوند. در مقابل تعهد نمود كه طی شش ماه خواستهای دانشجویان را برآورده نماید. در نتیجه این اعتصاب، چهارمین اعتصاب دانشجویی كشور به شمار می‌آید. در مدت تعیین شد استاد خارجی (3 استاد آلمانی و 1 استاد فرانسوی) برای چهار رشته مهندسی دانشكده فنی استخدام گردیدند. به علاوه در حدود امكانات آن زمان، تجهیزات قابل توجهی برای رشته‌های مختلف دانشكده خریداری گردید.

در سال 1317، ساختمان دانشكده بر اساس طرح مهندس سیرو و زیر نظر مرحوم دكتر محمود حسابی با ظرفیت پذیرش حداقل دویست دانشجو در غرب محوطه دانشگاه تهران آغاز شد و در مهر ماه سال 1320 دانشكده فنی به محل جدید منتقل گردید.

دوره تحصیلی در دانشكده فنی از بدو تأسیس تا سال تحصیلی 45-1344 چهار سال و ارزش آن برابر با فوق لیسانس بود و در همین سال، یكسال به دوره دانشكده افزوده گردید و پس از پنج سال ارزش تحصیلی فارغ‌التحصیلان معادل با
فوق لیسانس شناخته می‌شد وكسانی كه به عللی نمی‌توانستند با اخذ درجه فوق لیسانس فارغ‌التحصیل شوند. پس از پیروزی انقلاب اسلامی، دانشجویان در مقطع كارشناسی پذیرفته شده و ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر منوط به شركت  و قبولی در آزمون مربوطه گردید.

دانشكده فنی در بدو تأسیس دارای رشته‌های راه و ساختمان، مكانیك، معدن و برق بود كه بعداً رشته الكترومكانیك جانشین رشته‌های برق و مكانیك گردید و در سال تحصیلی
25-1324 تعداد 20 نفر در این رشته  فارغ‌التحصیل گردیدند. رشته مهندسی شیمی نیز بعداً به رشته‌های موجود دانشكده افزوده شد كه نخستین سری فارغ‌التحصیلان آن در سال26-1325 از دانشكده فتی خارج شدند. پس از آن رشته تصفیه نفت به رشته‌های موجود در دانشكده فنی افزوده شد كه در سال تحصیلی 35-1334، 7 نفر در این رشته فارغ‌التحصیل گردیدند. رشته استخراج نفت در سال 36-1335 و رشته زمین‌شناسی در سال 40-1339 نخستین فارغ‌التحصیلان خود را تحویل جامعه دادند بعدها رشته‌های تصفیه نفت و استخراج نفت و زمین‌شناسی منحل گردید و از سال 1349 نیز گروه مهندسی متالورژی به گروههای دانشكده افزوده شد. رشته نقشه‌برداری نیز در سال 1367 در دانشكده فنی ایجاد شد كه اولین سری فارغ‌التحصیلان آن در سال تحصیلی 72-1371 از دانشكده خارج شدند.

                                       

 

دسترسی سريع

 

 


 

 


 

 

 


پست الكترونيك


 


  

5000 هزارسال مهندسی ایرانی Minimize
bottomPane